Wydarzenia

Jazzujący kwartet Williama Parkera gościem festiwalu Art Of Improvisation we Wrocławiu

23.06.2012

 


Podczas organizowanego przez Centrum Kultury AGORA festiwalu Art Of Improvisation – międzynarodowego, unikalnego projektu poświęconego sztuce improwizowanej, który odbędzie się w czerwcu we Wrocławiu, wystąpi m.in. William Parker Quartet. Nowojorska formacja zaprezentuje w AGORZE autorskie jazzowe improwizacje 23 czerwca.

Art Of Improvisation Festival jest wydarzeniem, któremu przyświeca myśl jednego z pionierów free jazzu Billa Dixona: „Jeżeli nie ma w muzyce rozwoju emocjonalnego, nie ma kreatywności, nic nas w niej nie porywa. Wydaje mi się, iż w obecnych czasach powinno być dobitnie powiedziane, że powielanie jest tylko powielaniem, a najlepsza nawet kopia pozostaje tylko kopią (...)". W festiwalu wezmą zatem udział niezwykli artyści, dla których sztuka jest wciąż żywą materią, a kreatywność, rozwój emocjonalny i indywidualność podstawą procesu twórczego. Oprócz koncertów zaplanowano także warsztaty, pokazy filmowe, prezentacje młodej polskiej sceny improwizowanej.

Jednym z głównym gości imprezy będzie kwartet Williama Parkera – wybitnego kontrabasisty, który do Wrocławia przyjedzie na zaproszenie Centrum Kultury Agora, we współpracy z Lion Stage Management. William Parker Quartet zaprezentuje jazzowe improwizacje, będzie to jazz ekspresyjny, frywolny, ale i melodyjny – rozumiany także jako rytm i taniec. Jazz, którego szukamy u źródeł, sięgając po najważniejsze nazwiska z lat 50’ czy 60’. William Parker Quartet nie proponuje nam jednak swingu, nie odtwarza bebopu. Zespół serwuje nam tę samą emocję, ten sam feeling, tę samą ekspresję – we właściwej dla siebie, oryginalnej formie.

Za wyjątkowość ich muzyki odpowiada przede wszystkim sekcja rytmiczna, którą współtworzą William Parker jako lider oraz równie doceniany i ważny perkusista Hamid Drake. Specyficzny groove, który wytwarzają obaj panowie stanowi podstawę dla szamańskiego nastroju, dla transu, w który wpada publiczność. Gdy do tego dodamy ekspresyjne partie oraz solówki sekcji dętej, otrzymujemy najwyższej klasy współczesną jazzową jakość, którą naprawdę rzadko możemy zobaczyć nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Koncert William Parker Quartet to propozycja obowiązkowa dla każdego melomana.
więcej: www.artofimprovisation.eu, www.ckagora.pl

23.06.2012, godz. 22:00
WILLIAM PARKER QUARTET
Art Of Improvisation Festival – Centrum Kultury Agora, Wrocław
/współpraca: Lion Stage Management/
Bilety: 20/25/30 PLN
przedsprzedaż od 7 maja / sieć TicketPro / Media Markt, Saturn, Empik
sprzedaż od 22 czerwca   -  tylko w  CK AGORA
 

loading...