Wydarzenia

CRK zaprasza na koncert!

15.05.2011

 

Uz Jsme Doma - trasa w Polsce
11.05.2011 Poznań @ Cafe Mięsna
12.05
.2011 Warszawa @ Powiększenie (w ramach Warsaw Music Week)
13.05.2011 Lublin @ Tektura + Vicious Irene (Szwecja)
14.05.2011 Nowy Targ @ MOK
15.05.2011 Wrocław @ CRK
www.myspace.com/uzjsmedoma

To jeden z najważniejszych dzisiaj przedstawicieli czeskiej awangardy. Działają nieprzerwanie prawie 25 lat i udało im się zdobyć pozycję, która umożliwia im sprzedaż płyt jak i koncertowanie niemal na całym świecie. Zespół ma na swoim koncie ponad 1000 koncertów niemal we wszystkich krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku i Japonii.

Formacja w oryginalny sposób podchodzi do kwestii aranżacji i stylu, co czyni ich czymś unikalnym na gruncie muzyki rockowej. Wykorzystują swoje instrumentarium w sposób daleki od kanonicznego, przywołując dzięki temu gęstą melodyczną atmosferę. Stosowana przez nich rytmika też daleka jest od tradycyjnej, przez co wybija słuchaczy z ustalonych granic odbioru. Ich muzyka wydaje się być intensywnym kontrapunktem położonym na przecięciu się piękna i brzydoty – w ich melodyjnych utworach często dochodzi do niespodziewanych przejść, które przemieniają te piosenki w potężne i burzliwe organizmy dźwiękowe. Muzycy grupy lubią zaskakiwać częstymi przeskokami pomiędzy skalami i dodawać niespodziewane bity, kreując tym niecodzienne nastroje w obrębie utwory. Ich teksty są często oceniane jako bardzo wartościowa poezja.

Muzycznie grupę można umiejscowić gdzieś pomiędzy Sex Pistols a the Residents z domieszką słowiańskiej melodyki. Można znaleźć u nich elementy folkloru, jazzu i muzyki poważnej. Sami nie ukrywają fascynacji legendarnymi The Residents, z którymi od kilku lat ściśle współpracują. Mieli też okazję grywać z takimi legendami jak Pere Ubu, The Clash, The Ex, Idiot Flash, Tom Cora, Fred Frith, Any Denio, Chris Cutler, Naked City czy Mr Bungle do którego są w Stanach często porównywani. Miejsce wśród tak doborowego towarzystwa to nie przypadek. Ich głównym atutem są właśnie niesamowicie energetyczne koncerty.
Do chwili obecnej zespół wydał siedem płyt długogrających, dwa albumy koncertowe, zestaw z cyklu „the best of” i DVD z nagraniami występów i dokumentem o ich historii, w którym omawiane są kwestie ich artystycznego znaczenia na muzycznej scenie oraz prezentacja wszelkich zmian w obrębie samego składu, który na przestrzeni ćwierćwiecza zmieniał się często diametralnie.


WINYLOWE WYDANIE PŁYTY „USZY / USI” (NNNW)

Specjalnie z okazji majowej trasy, polski wydawca zespołu, wytwórnia Nikt Nic Nie Wie szykuje wydanie najbardziej magicznej płyty z późniejszego okresu działalności grupy – „Uszy / Usi” z 1999 roku. Na tej płycie aranżacje UJD rozbudowane zostały o pokaźny zestaw instrumentów dętych – bajkowy klimat kompozycji nabrał nowego wymiaru. Co ciekawe, za brzmienie tego krążka odpowiada Daniel Rathbun z kalifornijskiego studia Polymorph , znany raczej miłośnikom o wiele ostrzejszych dźwięków – realizował płyty m.in. His Hero Is Gone, Tragedy, Talk Is Poison, Damad. Podobnie jak poprzednie winyle UJD, ta płyta również otrzymała staranną oprawę graficzną autorstwa ich nadwornego pana od pędzli – Martina Veliska. Ze względu na format – wydanie mocno różni się od CD (Indies, 1999). Płyta ukaże się na kilku, mniej lub bardziej limitowanych kolorach winylu. W tej chwili trwają prace nad oprawą graficzną winylowej wersji najnowszej płyty Czechów „Jasknie” – tą płytę firmujemy wspólnie z czeskim wydawnictwem Papagajuv Hlasatel.


Obecny skład zespołu:
Miroslav Wanek (guitar, keyboards, voice)
Pepa Červinka (bass)
Adam Tomášek (trumpet)
Tomáš Paleta (drums)
Martin Velíšek (brushes)
loading...