Niedzielne Poranki Filmowe w Centrum Sztuki WRO
Najlepsze polskie i zagraniczne filmy animowane w cyklu Przedszkole Mediów
Wiosna 2012: 4 marca – 3 czerwca 2012
Wszystkie niedziele, zawsze o 12:30, wstęp wolny
Centrum Sztuki WRO, Widok 7, Wrocław | www.wrocenter.pl
Niedziela, 29.04.2012, 12:30
Lalki na prerii, w cyrku i w ogrodzie
Cykl: setne urodziny Jiříego Trnki – mistrza animacji lalkowej
Kolejny Poranek przygotowany z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Jiřího Trnky, czeskiego mistrza animacji lalkowej. Podczas niedzielnych projekcji we WRO zapoznać się można tej wiosny ze sporym fragmentem jego różnorodnej twórczości.
Jiří Trnka był artystą wszechstronnym, nie bał się eksperymentować i podążać własną ścieżką. Jego bogata twórczość odzwierciedla ciągłe poszukiwania w animacji nowych technik, tematów i form wyrazu.
Przed majowym weekendem zobaczymy ważny i zabawny film muzyczno-kowbojski, wyczyny cyrkowców, tak lubiane przez wielu animatorów ze względu na jego koloryt, a także dowiemy się, jak schwytać tygrysa. Tygrysa? A może złośliwego kocura? To już zależy od siły wyobraźni!
Program pokazu:
Aria prerii (Arie prerie), Jiří Trnka, 1949
Przystojny kowboj o urzekającym głosie zakochuje się w pięknej pasażerce dorożki. Wkrótce potem, gdy złoczyńcy zaatakują podróżnych, będzie musiał udowodnić siłę swego uczucia. Zainspirowany gatunkiem westernu Trnka tworzy jego doskonały pastisz w technice animacji lalkowej. Niektórzy twierdzą, że „Arie prerie” stanowi swoiste preludium do powstałej w 1964 roku czechosłowackiej parodii tego gatunku pod tytułem „Lemoniadowy Joe”, gdzie animowane sekwencje stworzył nie kto inny, jak właśnie Jiří Trnka we współpracy z Břetislavem Pojarem.
Wesoły cyrk (Veselý cirkus), Jiří Trnka, 1951Podczas seansu zobaczymy cyrkowe triki akrobatów, klaunów, fok, a nawet niedźwiedzi! Niestety, jeden z występów okaże się nie do końca udany... Jiří Trnka po raz pierwszy eksperymentuje z animacją wycinankową oraz zaprasza do współpracy trzech przyjaciół, znaczących czeskich malarzy: Kamila Lhotáka, Zdeňka Seydla i Františka Tichého. Styl każdego z autorów jest łatwo rozpoznawalny w poszczególnych fragmentach filmu.
Jak schwytać tygrysa (Jak ulovit tygra), Břetislav Pojar, 1976Niepodzielnie władający w opuszczonym ogrodzie dziki kocur utrudnia zaanektowanie zielonej oazy przez naszych małych bohaterów. Chłopcy podejmują odważną decyzję – postanawiają urządzić pogoń za ogrodowym tygrysem.