Wydarzenia

Filharmonia Wrocławska zaprasza w grudniu

06-31.12.2011

Szanowni Państwo!

W tym tygodniu Filharmonia Wrocławska zaprosi Melomanów na spotkanie ze światowej sławy gwiazdami, w których wykonaniu zabrzmi repertuar zupełnie wyjątkowy! Już w piątek Aleksander Gawryluk wykona wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej I Koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego. W sobotę – koncert kameralny z udziałem Mirosława Herbowskiego i Philharmonia Quartett Berlin, w którym rolę prymariusza i zarazem kierownika artystycznego pełni koncertmistrz Berliner Philharmoniker – Daniel Stabrawa. Nie można tego przegapić!

9.12
PT19:00
SALA KONCERTOWA FILHARMONII

Niezaprzeczalną gwiazdą grudniowego wieczoru będzie wybitny ukraiński pianista, często nazywany „następcą Vladimira Horowitza” – Aleksander Gawryluk. Ten młody artysta jest zdobywcą pierwszych miejsc najbardziej prestiżowych konkursów – Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Pamięci Horowitza, IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu w Japonii czy XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. Według krytyków w jego grze widoczna jest „radość ze swobody w pokonywaniu najbardziej wyszukanych problemów techniki fortepianowej”. W jego interpretacji usłyszymy jeden z największych „przebojów” światowej pianistyki – I Koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego.

I Koncert fortepianowy początkowo został dedykowany Mikołajowi Rubinsteinowi. Czajkowski nie przystał jednak na wprowadzenie poprawek, które zaproponował pianista i dedykował go ostatecznie zachwyconemu koncertem pierwszemu wykonawcy dzieła – Hansowi von Bülow. Prawykonanie odbyło się w 1875 roku i zakończyło wielkim sukcesem. W późniejszych latach Czajkowski dokonywał jednak w swojej koncepcji kilku poprawek inspirowanych poszczególnymi wykonaniami utworu.

Zdecydowanie większej ingerencji w brzmienie doświadczył Kwartet fortepianowy g-moll Johannesa Brahmsa z 1861 roku. Najważniejszym powodem, dla którego Arnold Schönberg dokonał przeinstrumentowania kompozycji w 1937 roku, była chęć usłyszenia wszystkich misternie prowadzonych przez Brahmsa głosów. Według austriackiego kompozytora każdy dobry pianista zagłuszał partie instrumentów smyczkowych. Jedynym ratunkiem miała być transkrypcja dzieła na orkiestrę symfoniczną.

Pierwsza wersja Małej suity Witolda Lutosławskiego powstała w 1950 roku na zamówienie kameralnej orkiestry radiowej. Utwór ten tak bardzo spodobał się Grzegorzowi Fitelbergowi, że zaproponował kompozytorowi opracowanie dzieła na orkiestrę symfoniczną. W tej wersji osobiście wykonał go po raz pierwszy podczas Festiwalu Muzyki Polskiej w 1951 roku. Melodyjne frazy inspirowane polskim folklorem szybko przypadły do gustu publiczności.

Jacek Kaspszyk – dyrygent
Aleksander Gawryluk – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

Program:
W. Lutosławski – Mała suita
P. Czajkowski – I Koncert fortepianowy b-moll op. 23
J. Brahms / A. Schönberg – Kwartet fortepianowy g-moll op. 25 (opracowanie na orkiestrę)

 

10.12
SO18:00
SALA KONCERTOWA FILHARMONII

Philharmonia Quartett Berlin uznawany jest przez krytyków za jeden z najlepszych zespołów kameralnych na świecie. W jego skład wchodzą członkowie Orkiestry Filharmonii Berlińskiej na czele z jej koncertmistrzem – Danielem Stabrawą. W repertuarze zespołu znajduje się około stu kwartetów z wielkiej literatury muzycznej od klasyków wiedeńskich po kompozytorów współczesnych. Podczas koncertu usłyszymy m.in. Kwartet smyczkowy C-dur op. 59 nr 3 Ludwiga van Beethovena oraz II Kwartet smyczkowy op. 56 Karola Szymanowskiego.

Kwartet Beethovena pochodzi z cyklu trzech kwartetów dedykowanych rosyjskiemu księciu Andriejowi Kiryłłowiczowi Razumowskiemu. Często transkrybowano je na orkiestrę smyczkową, ponieważ przypominały symfonię, w której przeciwstawiane są poszczególne grupy instrumentów.

Kwartet smyczkowy Szymanowskiego powstał z myślą o organizowanym konkursie na kompozycję kameralną. Niestety utwór nie zdobył żadnej nagrody, a kompozytor zaczął powątpiewać w jego wartość. Dziś jednak uważany jest za jedną z najtrudniejszych i najbardziej awangardowych kompozycji w całej twórczości artysty. Szymanowski zadedykował kwartet swoim zakopiańskim przyjaciołom – Julii i Olgierdowi Sokołowskim. W dziele słychać wyraźną inspirację muzyką Podhala oraz motywy z baletu Szymanowskiego Harnasie.

Wraz z kwartetem Filharmoników Berlińskich wystąpi Mirosław Herbowski – krakowski pianista już wcześniej współpracujący z Danielem Stabrawą. W ich wykonaniu usłyszymy Kwintet fortepianowy f-moll op. 34 Johannesa Brahmsa. Utwór ten pierwotnie został napisany na kwintet smyczkowy z dwiema wiolonczelami, jednak po krytycznych uwagach Josepha Joachima przekształcono go w sonatę na dwa fortepiany. Chłodne przyjęcie i tej wersji skłoniło Brahmsa do ponownej redakcji partytury i ustalenia ostatecznego składu instrumentów, który stanowi fortepian z kwartetem smyczkowym.

Mirosław Herbowski – fortepian
Philharmonia Quartett Berlin
Daniel Stabrawa – kierownik artystyczny

Program:
K. Szymanowski – II Kwartet smyczkowy op. 56
L. van Beethoven – Kwartet smyczkowy C-dur op. 59 nr 3
J. Brahms – Kwintet fortepianowy f-moll op. 34

 

Nadchodzące wydarzenia i koncerty

16.12.2011, Piątek, godz. 19:00
Sala koncertowa Filharmonii


Jean-Michaël Lavoie – dyrygent
Diego Tosi – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

Program:
J. Brahms - Uwertura akademicka e-moll op. 80
J. Brahms – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77
A. Dvořák – IV Symfonia d-moll op. 13

 

17.12.2011, Sobota, godz. 18:00
Sala koncertowa Filharmonii

Ernst Kovacic – skrzypce, dyrygent
Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum

Program:
F. Liszt – Kołysanka na 4 skrzypiec S107
C. Nielsen – Andante tranquillo i Scherzo
A. Corelli – Concerto grosso g-moll op. 6 nr 8 „Fatto per la notte di Natale”
L. van Beethoven – Romance F-dur na skrzypce solo op. 50, II Symfonia D-dur op. 36

 

18.12.2011, Niedziela, godz. 18:00
Sala koncertowa Filharmonii

Claudio Cavina – dyrygent
Robarta Mameli – sopran
Francesca Lombardi – sopran
Andrea Arrivabene – kontratenor
Luca Dordolo – tenor
Wrocławska Orkiestra Barokowa

Program:
G.F. Händel – Silete Venti HWV 242
A. Scarlatti – Concerto F-dur nr 3 z Six Concertos in Seven Parts (1724)
A. Caldara – Vaticini di pace

 

18.12.2011, Niedziela, godz. 18:00
Muzeum Pana Tadeusza

Trio Solistów Leopoldinum
Christian Danowicz – skrzypce
Michał Micker – altówka
Marcin Misiak – wiolonczela

Program:
L. van Beethoven – Trio G-dur op. 9 nr 1
A. Webern – Satz für Streichtrio op. posth.
M. Reger – Trio smyczkowe op. 77b

 

27 i 28.12.2011, Wtorek i środa, godz. 19:00
Sala koncertowa Filharmonii

Wieczór kolęd – cicho, cicho pastuszkowie
Joanna Trzepiecińska – wokal
Agnieszka Wilczyńska – wokal
Janusz Szrom – wokal
Andrzej Jagodziński – fortepian, akordeon
Włodzimierz Nahorny – fortepian
Andrzej Łukasik – kontrabas
Sekcja Instrumentów Dętych Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej

Program:
Kolędy Włodzimierza Nahornego i Bogdana Loebla

 

30.12.2011, Piątek, godz. 19:00
Sala koncertowa Filharmonii

 

31.12.2011, Sobota, godz. 18:00 i 20:30
Sala koncertowa Filharmonii

Koncerty sylwestrowe
Jan Walczyński – dyrygent
Anna Serafińska – wokal
Piotr Rafałko – wokal
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

Program:
Karnawał w stolicach świata
 

loading...