Wydarzenia

Klub Dragon zaprasza na koncerty w maju

02-15.05.2011

 

2 MAJA, PONIEDZIAŁEK, RED TRIO

MAŁY DOM KULTURY , START GODZINA 20.00,

BILETY W CENIE 30 ZŁ W PRZEDSPRZEDAŻY ORAZ 35 ZŁ W DNIU KONCERTU

 

RODRIGO PINHEIRO - fortepian

HERNANI FAUSTINO- kontrabas

GABRIEL FERRANDINI - perkusja

RED trio to grupa prezentująca współczesne oblicze muzyki improwizowanej wywodzącej się z free jazzowej rewolucji lat sześćdziesiątych, wzbogacając to jednak o doświadczenie awangardy europejskiej ze Schlippenbachem i Mengelbergiem na czele. Utworzone zostało z inicjatywy basisty Faustino Hernaniego z muzyków skupionych nowej sceny improwizowanej w Lizbonie - a oprócz wspomnianego już kontrabasisty tworzą je: pianista Rodrigo Pinheiro oraz perkusista Gabriel Ferrandini. Charakterystyczną rzeczą dla muzyki zespołu jest narzucenie szybkich temp oraz gwałtownych zmian muzycznej improwizacji kładące nacisk na intuicyjną stronę kształtowania brzmienia zespołu oraz prowadzenia muzycznej narracji. Trio nagrywa dla słynnej portugalskiej oficyny Clean Feed.

Rodrigo Pinheiro, pianista kompozytor, improwizator portugalski. Urodził się w 1973 roku w Covilhã, malutkim miasteczku w centralnej Portugalii. Zaczął się użyć muzyki w wieku lat pięciu. Gdy miał lat osiemnaście przeniósł się do Lizbony, co zbiegło się z narodzinami sceny muzyki improwizowanej w stolicy Portugalii, której szybko stał się podporą. Od tego czasu koncertował i nagrywał z wieloma muzyki tak portugalskimi, jak i europejskimi czy światowymi, by wymienić tylko niektórych z nich: Américo Rodrigues, José Oliveira, Nuno Rebelo, Rodrigo Amado, Luis Desirat, Bruno Parrinha, Ernesto Rodrigues, Hiroshi Kobayashi, Cristin Wilboltz, Patrick Brennan, Nathan Fuhr, Carlos Zíngaro, Peter Kowald, Gunther Muller czy John Butcher. W ramach "Cobra Portuguese Ensemble" współpracował także z Johnem Zornem.

Hernani Fautino, kontrabasista i improwizator portugalski. Jest samoukiem. Od 1979 roku grywał w zespołach rokowych. Z jednym z nich - K4 Quadrado Azul - wygrał w 1988 roku konkurs Instituto Português da Juventude / New Culture Values. Od tamtego czasu współpracował z grupami teatralnymi, tworząc wykonywaną na żywo muzykę do spektakli. W 1990 roku rozpoczął współpracę z muzykami sceny improwizowanej w Portugalii, gdzie dosyć szybko wyrobił sobie opinię dobrego instrumentalisty i kreatywnego improwizatora, co otworzyło mu możliwość współpracy z muzykami z całego świata. Nagrywał i koncertował m.in. z Carlosem Zíngaro, Rafaelem Toralem, Rodrigo Amado, Nuno Rebelo, Ernesto Rodrigues, Vitor Rua, Anisotropus, Nobuyasu Furuyą, Jonem Irabagonem, Neilem Davidsonem, Heddym Boubakerem, Katsurą Yamauchi, Matsem Gustafssonem, Chrisem Corsano, Nikolausem Gerszewskim, Robertem Mazurekiem, Blaisem Siwulą, Virginią Gentą, Danielem Carterem, Federico Ughim, Florosem Floridisem, Mattem Bauderem, Dennisem Gonzálezem, Aaronem Gonzálezem i wieloma innymi.

Gabriel Ferrandini, perkusista i improwizator. Urodził się Monterey w Kalifornii. Jego ojciec pochodzi z Mozambiku, a matka jest Brazylijką, której rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdy miała lat kilkanaście. Gabriel mieszka w Portugalii odkąd skończył lat kilkanaście. W bardzo młodym wieku rozpoczął naukę gry na perkusji w temu instrumentowi pozostaje wierny. Jest jednym z najbardziej uniwersalny muzyków portugalskich, który w wieku dwudziestu czterech lat (a tyle ma obecnie!) zgrodził już całkiem pokaźnej dyskografii. Nagrywał i koncertował (i w dalszym ciągu współpracuje) m.in. z Rodrigo Amado, Nobuyasu Furuyą, Robem Mazurekirm, Alberto Pintonem, Alfredem "23" Harthem, Raymondem Stridem i Davidem Stackenase oraz wielu innymi.

www. redtrio.info

 

5 MAJA, CZWARTEK, LUDZIKI

SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 20.00,

WSTĘP WOLNY

LUDZIKI [LOU DZIKI] – powstały w umysłach przyjaciół jako spełnienie młodzieńczych marzeń by znaleźć się na scenie i grać w zespole rockowym. Na początku były słowa, kilka rysunków, nazwa zespołu i trójka znajomych Puzon, Korek, Mruwa. W przeciągu trzech lat cały misterny plan hałasowania zaczął się materializować aż w pewnym momencie wszystkie sznurko-węzełki zawiązały się ze sobą i przy akompaniamencie harków, zgrzytów i rzężenia wykluły się LUDZIKI w obecnym składzie czyli Korek (perkusja), Buła ( gitara), Matti (wokal) i Mruwa(bass). Charakterystyka brzmienia Ludzików jest wszechobecny hałas w UK znany bardziej jako noise z naciskeim na chaos i zniszczenie.

www.myspace.com/ludziki

 

6 MAJA, PIĄTEK, Gergő Kováts/Patryk Lichota/Krzysztof Trzewiczek

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 20.00

BILETY W CENIE 5 ZŁ

 

Kováts Gergő – saksofony, klarnety, instrumenty etniczne

Patryk Lichota – preparowany saksofon sopranowy

Krzysztof Trzewiczek - laptop

 

Do spotkania muzyków doszło podczas polsko-węgierskiej edycji Festiwalu Muzyki Improwizowanej FRIV w Budapeszcie w 2010 roku. Pierwsza wspólna gra zaowocowała muzyką uważną, różnorodną i o szerokim spektrum ekspresji. Metodą pracy muzyków jest swobodna improwizacja, starająca się uciekać od estetycznych idiomów i jednocześnie być płaszczyzną porozumienia dla odrębnych, dźwiękowych światów. Komputer Krzysztofa Trzewiczka, dzięki jego zaawansowanemu programowaniu staje się wysoce reaktywnym instrumentem muzycznym. Kováts Gergő w swej grze czerpie z tradycji awangardowego jazzu i wykonywania kompozycji muzyki współczesnej. Patryk Lichota eksploruje sonorystyczny potencjał saksofonu, wydobywany poprzez jego preparację.

 

Kováts Gergő – węgierski saksofonista i klarnecista, absolwent Wydziału Jazzowego Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Aktywny muzyk sceny muzyki improwizowanej w Budapeszcie. Członek zespołu Koala Fusion – nowej generacji węgierskiej muzyki jazzowej ( album Egy izsapi lány , 2008) oraz łączącej węgierską muzykę folkową z muzyką współczesną grupy Tárkány Művek (Arcomba az arcod vésted, 2010). Współpracuje m.in z Gergely Varga, Máté Pozsár, David Yengibarjan, Gyöngyi Dévai, Dávid Ulkei.

 

Patryk Lichota – muzyk, producent radiowy, kompozytor muzyki teatralnej. Gra na saksofonie, laptopie, gitarze basowej, thereminie, zitherze. Stworzył muzykę do spektakli „Jarzenie” oraz „Animo Tristi” Teatru Palmera Eldritha, „Układanka” oraz „Bez Podłogi” w reżyserii Roberta Jarosza, „Głosy” w reż. Janusza Stolarskiego. Współpracuje z duetem performatywnym Janicka/Elsner przy projektach „Podejrzane”, „Flow”, „Imponderabilium”. Martą Romaszkan zrealizował spektakl taneczny „Starving Mirrors”. Stworzył spektakl „Strange Lóóp” oparty na koncepcji świadomości Douglasa Hofstadtera. Gra w trio Kurort wykonującym free improvisation muisc, jest liderem formacji audio-wizualnej KakofoNIKT. Regularnie pracuje z Adamem Gołębiewskim i Piotrem Mełechem. Z sopranistką Blanką Dembosz tworzy projekt muzyki współczesnej Syreny 21. Grał i/lub nagrywał z Jeffem Gburkiem, Rafałem Zapałą, Jakubem Paczkowskim, Claytonem Thomasem, Krzysztofem „Arszynem” Topolskim, Szymonem Kaliskim.

 

Krzysztof Trzewiczek - Muzyk i programista. Specjalista w dziedzinie programowania multimediów i muzyki oraz projektowania informacji i interfejsów użytkownika. Przez kilka lat projektował systemy interaktywne i multimedialne dla teatru, współpracował ze Studiem Muzyki Elektroakustycznej AM w Krakowie, pracował w projekcie IntegraLive. Prowadził autorskie warsztaty programowania multimediów dla artystów, programowania dla dzieci. Od kilku lat aktywny muzycznie, wcześniej – jako współzałożyciel plain. music – zorganizował siedem międzynarodowych festiwali muzyki improwizowanej. W swojej pracy artystycznej promuje używanie otwartych technologii i otwartych sposobów działania. Współpracował z Janem Peszkiem [performance], Magdaleną Ciopińską [sztuki wizualne], Dominiką Szalą [taniec].

Kierownik laboratorium otwartego rządu - Centrum Cyfrowe.

 

 

9 MAJA, PONIEDZIAŁEK, TRIOLOWE ROZKŁADY YAZZDY,

SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 20.00,

WSTĘP WOLNY

 

Cykl improwizowanych koncertów pod hasłem Triolowe Rozkłady Yazzdy ma na celu prezentację kreatywnych muzyków działających w Poznaniu. Chociaż idea tych spotkań jest bardzo zbliżona do jam session, materię (nie tylko muzyczną), będą tworzyć konkretne, nieprzypadkowe osoby. Zderzenie różnych osobowości i nieprzewidywalny charakter spotkań może okazać się intrygujący nie tylko dla wykonawców, ale także dla odbiorców.

 

 

10 MAJA, WTOREK, KLUB LITERACKI – RADOSNY SPĘD TWÓRCÓW POZNANIA

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 19.30

WSTĘP WOLNY

 

występujący:

studenci uniwersytetu artystycznego – video art.

bianka rolando - wiersze

roman bromboszcz – sound performance

maciej gierszewski - parowiersz

robert rybicki - happening

szczepan kopyt – looptext

I inni

 

 

11 MAJA, ŚRODA, HUGO RACE

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 20.00

BILETY W CENIE 20 ZŁ W PRZEDSPRZEDAŻY ORAZ 25 ZŁ W DNIU KONCERTU

 

Australijski songwriter , wokalista, gitarzysta i producent powraca w wytwórni Gusstaff Rec. z nowym albumem. Powiedzieć, że Hugo Race jest bardzo płodnym artystą, to zdecydowanie za mało, na świecie święci triumfy właśnie wydana przez Glitterhouse płyta „BKO“ jego projektu Dirtmusic, założonego razem z Chrisem Eckmanem i Chrisem Brokawem, rok temu ukazała się solowa, elektro-akustyczna, instrumentalna płyta Hugo Race'a w Gusstaff Rec. („Between Hemispheres“), wziął również udział w nagraniu nowego albumu formacji Lilium (muzycy z 16 Horsepower).

Nowy album „Fatalists“ jest surowy, nastrojowy i bardzo liryczny. Nagrany we Włoszech, z gitarzystą Antonio Gramentierim (Sea of Cortez, Delavega), perkusistą Diego Sapignoli (Delavega), pochodzącą z Arizony skrzypaczką Vicky Brown i holenderskim kontrabasistą Erikiem Van Loo (Willard Grant Conspiracy) stworzył akustyczne i melodyjne brzmienie ukazujące piosenki i głos Hugo w zupełnie nowym świetle.

www.hugorace.com.au

 

 

13 MAJA, PIĄTEK, COCA-KOLAŻ

WERNISAŻ WYSTAWY ROMKA KŁOSOWSKIEGO

MAŁY DOM KULTURY, START GODZINA 19.00

WSTĘP WOLNY

 

Coca-Kolaż – wystawa prac Romka Kłosowskiego. Tym razem – także w multimedialnej odsłonie. W papierowej wersji zawiśnie kilkadziesiąt najnowszych kolaży, ale pojawi się też pokaz slajdów ze znacznie większym wyborem prac. W każdej z nich garść wieloznaczności, czasem zaskakującej puenty, nierzadko gry słów i abstrakcyjnego humoru. Kolaże Romka powstają wyłącznie ze skrawków codziennej, cotygodniowej i comiesięcznej prasy. I tak już od kilku lat…

Romek Kłosowski - z szerokim wykształceniem, ale nie stricte artystycznym. Jego prace też wykraczają poza jeden sposób komunikowania. Na co dzień dziennikarz radiowy, zaangażowany też w wiele innych projektów. Jedyne, czego stara się nie popełnić to – faux pas i harakiri. W czasach kryzysu i zarazy – poszukiwacz, purysta i hobbysta.

 

 

 

15 MAJA, NIEDZIELA, BARTOSZ SZCZĘSNY

SCENA GŁÓWNA, START GODZINA 23.00

WSTĘP WOLNY

 

Na początku 2010 roku został oficjalnie zapowiedziany jako następny artysta związany z labelem Brennnessel. Na debiutancką EP pt. "Beyond Midnight" trzeba było poczekać aż do lipca 2010, znalazły się na niej 4 utwory w stylistyce oscylującej pomiędzy slo-mo house, nu-disco, balearic oraz electro. Wydawnictwo zebrało pozytywne opinie zarówno w blogosferze jak i na portalach muzycznych, utwory promowane były m.in. przez Novikę oraz Lexusa na antenie Roxy.fm, w Głosie Wielkopolskim dostał miano "supergwiazdy roku 2020" jako jeden z najbardziej obiecujących artystów z Poznania. Wraz z pozytywnym przyjęciem płyty pojawiło się wiele propozycji koncertowych, również na większych imprezach typu festiwal InSPIRACJE w Szczecinie, czy Łódź Design Festival.

Bartosz w trakcie występów korzysta z gitary basowej, programu Ableton Live oraz syntezatora ożywiając swoje elektroniczne kompozycje. Występuje także jako członek zespołu Adre`N`Alin, jest również ko-producentem oraz współwykonawcą projektu Rebeka. W 2011 roku będzie także podróżował w rozszerzonym składzie koncertowym zespołu Kamp.

W ramach IMPREZY WARTE POZNANIA

 

www.myspace.com/bszczesny

 

loading...