Wydarzenia

Leszek Brągiel i Taras Kompanichenko pod Kolumnami

04.06.2011

 

 

Własną krainę magicznych opowieści z „Wędrówek po Ukrainie”, już 4 czerwca w Klubie Pod Kolumnami, zaprezentuje podróżnik, poeta i filozof, Leszek Brągiel. Wydarzeniu towarzyszyć będzie niezwykła oprawa muzyczna w wykonaniu legendarnego ukraińskiego barda Tarasa Kompanichenko.

 

Gości Klubu Pod Kolumnami tego dnia czeka wieczór pełen wrażeń. Wieczór poetycki Leszka Brągiela z występem muzycznym Tarasa Kompanichenko to spektakl niecodzienny. Przenosząc się w świat emocji, starodawnych pieśni, wizualnych słów i opowiadań, będzie można przeżyć mentalną podróż po ziemiach Ukrainy i na chwilę przenieść się w czasie i przestrzeni

 

Dwóch bohaterów na scenie to niesztampowi artyści. Leszek Brągiel jest wyjątkowym przykładem poety, opowiadacza, filozofa, fotografa i podróżnika w jednym. Jako wieloletni wędrowiec, zwiedził m.in. Chiny, Indie, Himalaje, Centralną Azję, Bliski Wschód, Armenię, Azerbejdżan, Norwegię, Wschodnią i Zachodnią Europę. Szczególne więzi łączą go z Ukrainą. Z wszystkich podróży przywozi serce oraz kartki wypełnione poezją i opowiadaniami oraz serią fotografii, z których tworzy potem wystawy. W 1989 roku założył Ogród Górskiego Wiatru w Górach Złotych, niezależne, wolne terytorium, miejsce spotkań i prezentacji różnorodnych form sztuki, goszczący artystów z wielu stron świata. To tutaj Leszek Brągiel organizuje wydarzenia artystyczne prezentujące kultury różnych krajów i epok.

 

Cztery lata temu wydał pierwszy zbiór poezji, prozy i fotografii „Wędrówki po Ukrainie”, który jest poetyckim zapisem zdarzeń, wspomnień, obrazów związanych z licznymi wędrówkami po tym kraju. Sam określa go jako „rodzaj poetyckiego przewodnika po tej ziemi, słuchaniem pieśni i śmiechów, modlitw i szeptów”. W 2011 roku wydana została książka - kontynuacja „Wedrówek po Ukrainie” w języku polskim i ukraińskim, która zostanie zaprezentowana na spotkaniu.

 

Wieczór „Podróży po Ukrainie” to również dźwięki, melodie i pieśni. Nikt bardziej trafny nie może się pojawić na scenie towarzysząc Leszkowie Brągielowi, jak legendarny muzyk z Kijowa, Taras Kompanichenko. Tego człowieka nie trzeba już na Ukrainie przedstawiać nikomu, tak jak i w Polsce postaci Jacka Kaczmarskiego.

 

Grający na legendarnych ukraińskich instrumentach, Taras Kompanichenko śpiewa tradycyjne pieśni ukraińskie, z których niejedna liczy sobie sto lat. Na scenie używa głównie kobzy - pewnego rodzaju lutni wymagającej dużego kunsztu wykonawczego jak i cieszącej się najwyższym prestiżem w tradycjach muzyki wschodnio i zachodnioeuropejskiej, lirze korbowej – instrumencie wędrownych śpiewaków ale znanej również z francuskiej tradycji dworskiej oraz bandurze – typowym instrumencie kozackim.

 

Taras Kompanichenko dokonuje swoistej „rekonstrukcji” ballad epickich, psalmów i pieśni kozackich, czerpiąc również ze starej ukraińskiej poezji XV, XVI i XVII wieku. Typ śpiewu oraz instrumenty ukazują Tarasa jako mityczną postać ślepego wieszcza Wernyhory, obecnej w literaturze, ikonografii i mitologii narodowej, podtrzymywanej przez najsłynniejszych twórców polskich i ukraińskich.

 

Droga muzyczna Tarasa rozpoczęła się w wieku dwóch lat, kiedy dostał od ojca swoją pierwszą bandurę. Całe swoje życie prowadzi w duchu tradycji i patriotyzmu. Jest nie tylko niezwykłym wykonawcą autentycznej, historycznej tradycji śpiewu i gry, ale również legendarną postacią walki o niepodległość Ukrainy w czasach schyłku Związku Radzieckiego i bardem ostatniej Pomarańczowej Rewolucji. Jest jednym z najwybitniejszych przedstawicielu sztuki kobzarskiej i lirniczej. Ludzie wykonujący tę sztukę tworzyli coś w rodzaju tajemnego zakonu zwanego Cechem Lirników, w którym obowiązywały specjalne rytuały, a nawet sekretny język.

 

Całe życie zbiera stare książki odnoszące się do muzyki dawnej. „ Musiałem nauczyć się czytać starą notację muzyczną, jak rozszyfrować wszystkie rodzaje znaków. Udało mi się i zagadki przeszłości powoli otwierają się dla mnie. Wierzę, że muzyka jest zjawiskiem świętym. I zagadką też” – opowiada artysta.

 

Koncerty w wykonaniu Tarasa Kompaniczenki pełne poezji, ekspresji i prawdziwego żaru zawsze są niezwykłym wydarzeniem dla widzów i słuchaczy. Występował już kilkakrotnie w Polsce - w Sopocie, Krakowie i we Wrocławiu. 4 czerwca będzie okazja kolejnej odsłony magii muzycznej niezwykłego barda w kontekście „Podróży po Ukrainie” pióra Leszka Brągiela. Będzie to na pewno niezapomniany wieczór i dla miłośników kultury polskiej i ukraińskiej, jak i dla wielbicieli niecodziennych spotkań muzyczno – poetyckich.

 

„Wędrówki po Ukrainie”

Leszek Brągiel i Taras Kompanichenko

Klub Pod Kolumnami

4 czerwca 2011

Start: 19.00

Bilet: 10zł

loading...